Dil Seçiniz
Telefon
WhatsApp
  • 08 Eylül 2020, 08:54
Kıbrıs’ta Gezilebilecek Yerler

BEŞPARMAK DAĞLARI
Kralın döneminde kralın kızına aşık olan iki farklı genç varmış. Bir tanesi zengin fakat kötü kalpli, diğeri ise fakir ama çok temiz kalpliymiş. Bir gün sevdikleri genç kız uğruna düelloya tutuşurlar. Kötü kalpli ve hileci olan zengin çocuk, iyi kalpli genci bataklığa iter. Çırpındıkça elini havaya kaldıran iyi kalpli genç her çırpınışında daha da bataklığa batar. Doğa şahit olduğu bu haksızlığa dayanamaz ve havaya kaldırılan eli taşlaştırır ve böylelikle dağa dönüştürür.

BELLAPAIS MANASTIRI
Girne’de bulunan Bellapas Manastırı 1158 ve 1205 yılları arasında inşa edilmiş. Kuzey sahillerinin tümüne hükmedebilen görüşü ve güzel dağ manzarası ile Kıbrıs’ta gotik mimarî tarzının görülmesi gereken en önemli yer ve eserlerinden biridir. Manastır’da bugün konser salonu olarak kullanılan bir de salon mevcuttur ki bu salon savaş yıllarında kurşun yağmuruna tutulmuş, bugün halen kurşun izleri bulunmaktadır.

ALTIN KUMSAL
Sadece Kıbrıs’ın değil bütün Akdeniz’in en güzel plajlarından olan Altın Kumsal Karpaz bölgesinin ünlenmesinde en önemli yerlerden birisidir. Kilometrelerce uzunlukta ve çok ince altın sarısı kumdan oluşan bu dev plaj sakinliği ve el değmemişliğiyle Akdenzi’deki Caretta Caretta deniz kaplumbağalarının büyük kısmının yumurtlamak içn tercih ettkileri bir kumsaldır.

NAMIK KEMAL ZINDANI
Namık Kemal; Vatan Yahut Silistre adlı oyununun sahnelenmesinden sonra halkın coşkunluğa kapılması üzerine dört arkadaşıyla birlikte yargılanmadan sürgüne gönderilmiştir. Belli bir süre konulmayan sürgünlük ıslah olununcaya kadar devam edecektir. Namık Kemal’in Mağusa sürgünlüğü otuz sekiz ay sürmüş, özgürlükçü Veliaht
V. Murat’ın tahta çıkışıyla ilan edilen afla sona ermiştir. İlk mektubunda çok geniş bilgilere karşılaşılır. Vapurdan indirilip Mağusa’ya getirilişin, konulduğu mezara
benzeyen küçük taş hücreye ince bir şilte üzerinde geçirdiği geceyi anlatır. Ardından Mağusa’yı her yönden tanıtan bilgiler verir.

Paylaş

Kıbrıs Lezzetleri

Kıbrıs’ta Gezilebilecek Yerler

Bize Soru Sorun

Bizimle iletişime geçmek ve soru sormak için iletişim butonuna tıklayınız.

İLETİŞİM

Proje ve hizmetlerimiz hakkında daha detaylı bilgi almak için Hemen Arayın! +90 (392) 444 84 80

BİZ SİZİ ARAYALIM